Gépírás

ASDF JKLÉ – tudod, hogy mi ez a 8 betű?

És azt tudod, hogy miért van az f és a j billentyűn egy pöcök?

Munkám során nagyon nagy előnyt jelent, hogy tudok gépelni. És azt hiszem, nincs is olyan munkakör – olyanokra gondolok, amelyeknél számítógépet használnak az emberek -, amelynél ne lenne szükség erre a tudásra. Időt és energiát lehet vele megtakarítani, és a billentyűk vagy a monitor állandó figyelése helyett a megfogalmazandó gondolatokra tudok koncentrálni.

Lassan gépelsz? Elfáradsz a kétujjas pötyögésben? Van ennél jobb módszer: a tízujjas vakírás, gyere, tanuld meg te is!

A tízujjas vakírás lényege, hogy

  • mind a tíz ujjunk dolgozik
  • egy-egy betűt mindig ugyanazzal az ujjunkkal írunk
  • az alaptartás betűi – az a bizonyos asdf jklé – a kiindulópontunk, azaz innen indulnak el az ujjaink és ide térnek vissza
  • időt és energiát spórolva tudunk szöveget másolni, hiszen nem kell a billentyűzetet nézni a betűk megtalálásához

Mint mindent, a gépírást is az alapokkal kell kezdeni, pontosabban az alaptartás megtanulásával.

Kitartóan, türelmesen kell gyakorolni az asdfjklé-t oda-vissza, majd jöhetnek a betűk egymás után. Persze nem mindegy, hogy milyen sorrendben…

Szóval tedd a mutatóujjaidat az f és a j billentyűre, majd melléjük sorban a többi ujjadat és kezdd el a gyakorlást! Hangosan mondd mindig azt a betűt, amelyet érintesz!

Az alaptartás 8 betűje mellé gyorsan hozzácsapjuk a szóköz billentyűt is, melyet a két hüvelykujjunkkal váltakozva (jobb kezes betű után a bal kéz hüvelykujja, bal kezes betű után a jobb hüvelykujja dolgozik) írunk. Persze az is elfogadható, hogy ha csak az egyik hüvelykujjad használod (ahogy én is).

asdfjklé asdfjklé asdfjklé asdfjklé asdfjklé asdfjklé asdfjklé asdfjklé asdfjklé asdfjklé asdfjklé asdfjklé asdfjklé asdfjklé asdfjklé asdfjklé

asdf jklé asdf jklé asdf jklé asdf jklé asdf jklé asdf jklé asdf jklé asdf jklé

kéké fsfs kéké fsfs kéké fsfs kéké fsfs kéké fsfs kéké fsfs kéké fsfs kéké fsfs kéké fsfs kéké fsfs kéké fsfs kéké fsfs kéké fsfs kéké fsfs kéké fsfs kéké fsfs

dada ljlj dada ljlj dada ljlj dada ljlj dada ljlj dada ljlj dada ljlj dada ljlj dada ljlj dada ljlj dada ljlj dada ljlj dada ljlj dada ljlj dada ljlj dada ljlj

A fenti 4 sort többször írd le, soronként legalább négyszer!

Mennyi idő alatt lehet megtanulni gépelni? Ez elsősorban rajtad múlik, de az biztos, hogy legalább 40 óra kell ahhoz, hogy minden betűt (35 betű + egyéb billentyűk, pl. szóköz, vessző stb.) elsajátíts.

Ezután szükség van arra is, hogy fokozzuk a sebességedet. Ennek is megvan a módszere: gyakori betűkapcsolások, gyors váltókezelés, rövid és hosszú szavak írása, szövegmásolások – szóval sok-sok gyakorlás.

Ha el szeretnéd kezdeni a tanulást, tudok segíteni, írj az infokukacbetuhalmaz.hu címre!